DİV YAPISI

Artık günümüzde tablolu tasarım yerini DIV etiketleriyle daha düzenli ve karmaşadan uzak tasarımlar aldı.DIV etiketi yardımıyla dikdörtgen alanlar oluşturmak mümkündür. tabiki yarattığımız bu alanları olmazsa olmaz CSS etiketleri ile konumlandırmalar hizalandırmalar biçimlendirmeler yapmak tamamiyle sizin zevkinize kalmış.

DIV'ler sade biçimli, ancak CSS ile bütünleştiğinde komplex ve kullanışlı konumuna gelir.Ayrıca her tür yapıyı içine alabilir, zenginleşebilir ve sayfamızın istediğimiz bir konumuna yerleştirebiliriz.

DIV'li tasarım oluştururken tasarım aşamasında sorun yaşamamamız adına verdiğimiz değerler önemlidir. Dolayısıyla öncelikle taslağımızı kağıt üzerine çizip kutu değerleri, boşluklar, hizlamalar, renklendirmeler gibi özellikleri belirledikten sonra koda dökmek hem zaman kazandırır hem de sonuca ulaşmada yardım sağlayacaktır.

Yukarıdaki örnekte içi içe ve alt alta div etiketleriyle oluşturulmuş şablon bulunmaktadır.

Şimdi uygulamıza başlayalım. Öncelikle Common menüsünden İnsert DIV Tag etiketi ile panelimizi açalım. Burada dikkat etmemiz gerek üç alan mevcut. 1. si İnsert alanı 2. si ID kısmı, 3. ise belirteç alanıdır. İnsert alanı eklenecek DIV alanının yerini ve konumunu belirtir, ID kısmı ise noktalama işaretlerine dikkat edilerek isim verilen alan, belirteç ise iç içe ya da alt alta DIV eklerken hangi DIV etiketi olduğunu belirttiğimiz alandır.

İnsert alanının alacağı başlıca değerler;

At insertion point: İmlecin bulunduğu noktaya;
After start of tap: Div içerise ilk eklenecek DIV alanı;
Before and of tag: Belirtilmiş DIV etiketinden önce;
After Tag: Yan Yana ya da alt alta DIV eklemek için(Burada dikkat edilecek nokta yan yana DIV eklerken css özelliklerinden DIV etiketine mutlaka bir Float değeri-"left"-"right"- verilmelidir.

Bundan sonraki kısım eklediğiniz DIV alanını şekillendirmektir. Bunun için belirtilen alanları düzenledikten sonra New CSS Rule butonuna tıklayarak alanımızı şekillendirmemiz yeterlidir.CSS ile ilgili kısmını CSS ETİKETLERİ linkinden BOX kategorisinden bulabilirsiniz.

Murat Aksel AKÇAY | 07 / 03 / 2015