FİLEZİLLA İLE FTP

FTP (File Transfer Protocol-Dosya Aktarım Protokolü) sayesinde web sunucularına (host) dosya gönderebilir veya web sunucusunda bulunan dosyaları kendi bilgisayarınıza indirebilirsiniz. FTP ile bir sunucuya bağlanabilmek için, bu sunucuda FTP hesabınızın olması gereklidir. Satın alınan "domain" internetteki adınız "www.muratakselakcay.com" ve bu alan için satın alınan "host" hizmeti ile yaratacağınız kullanıcı ve şifre ile hostunuza bağlanabilirisiniz...

FTP protokolü ile sunucuya bağlanabilmek için bilinmesi gerekenler:

Kullanıcı Adı (Username); satın aldığınız host hizmetinde oluşturduğunuz kullanıcı adı
Şifre/Parola (Password); satın aldığınız host hizmetinde oluşturduğunuz şifre
Aşağıda en çok tercih edilen FTP programı olan FileZilla ile dosya aktarımını nasıl yapılacağını anlatacağım;
Filezilla programı ücretsiz olarak temin edebileceğiniz ve geliştirilmesi devam eden bir FTP Programıdır.

 

 

Sunucu Adresi ; "www.muratakselakcay.com" bizim internetteki adımızdır. FTP ile bağlanacağımız zaman alan adımızın önündeki "www" (world wibe web) yerine "ftp://" yazmanız gerekli "ftp://muratakselakcay.com" Kullanıcı Adı (Username); satın aldığınız host hizmetinde oluşturduğunuz kullanıcı adı Şifre/Parola (Password); satın aldığınız host hizmetinde oluşturduğunuz şifre Bağlantı Kapı Numarası (Port Number); 21 (isteğe bağlı)

1.Adım
Gerekli bilgileri girip "Hızlı Bağlan" butonuna bastıktan sonra host alanına bağlanır ve sağ tarafa hostunuza ait klasörler listelenir. listelenen klasörler içinde windows sunucuları için "httpdocs" linux sunucuları için "public_html" klasörlerine tıklıyoruz. Açılan klasörler (hostunuza ilk kez giriyorsanız) içinde web sitenize ait "default page" sayfasındaki dökümanlar listelenir.

2.Adım
Artık yapmamız gereken host alanındaki httpdocs klasörü içindeki dökümanları silmek ve kendi bilgisayarımız alanındaki bölümde web sayfamıza ait dökümanları bulup tümünü seçmek ve host alanına sürekleyerek dosya aktarımını gerçekleştirmek.

Murat Aksel AKÇAY | 01 / 03 / 2014