META ETİKETLERİ

Meta etiketler, web yöneticilerinin arama motorlarına siteleri hakkında bilgi vermesi için harika bir yöntemdir. Meta etiketler, her tür istemciye bilgi vermek için kullanılabilir. Her sistem, yalnızca tanıdığı meta etiketleri işleme alır ve geri kalanı yok sayar. Meta etiketler HTML sayfanızın bölümüne eklenir

Author:
Güncel sayfanın yazarının ve/veya iletişim bilgilerinin belirtilmesini sağlar.

Absract:
Güncel sayfanın kısa özetinin belirtilmesini sağlar.

Content-Language:
Lisan kodları listesindeki değerlerden birini alarak güncel sayfanın içerik lisanını belirtir.

Content-Type:
Güncel sayfanın içerik tipini ve karakter setini belirtir.Aşağıdaki örnek, sayfa içerik tipinin text/html ve karakter setinin UTF-8 olarak belirtilmesini gösterir.

Copyright:
Güncel sayfanın kısa kopya/telif hakkı bilgisinin belirtilmesini sağlar.

Description:
Güncel sayfanın açıklamasının belirtilmesini sağlar.

Designer:
Güncel sayfanın (sitenin) tasarımcısının belirtilmesini sağlar.

Keywords:
Güncel sayfanın içeriğini tanımlayacak virgül ile ayrılmış anahtar kelimeleri belirtir.

Refresh:
Belirtilen süre sonunda belirtilen bir URL adresinin yüklenmesini sağlar. URL adresi belirtilmezse güncel sayfa adresi tekrar yüklenir.

 

SON OLARAK Son olarak, Google, Yahoo ve MSN (live.com) gibi popüler arama motorlarının yardım sayfalarına bakıldığında en önemli META özellik değerlerinin sadece description ve keywords olduğu görülmektedir. Tüm meta etiketlerinin opsiyonel olmasına rağmen bu iki değerin ve bunlar ile birlikte title etiketinin de kullanımı arama motorlarının sayfayı doğru analiz etmesi açısından önemlidir ve fayda sağlar.

Ayrıca Google, site yöneticisi araçları bölümüne giriş yapan bir kullanıcının sitenin sahibi olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki gibi verify-v1 değerini içeren rastgele üretilmiş bir anahtar kodun sayfaya eklenmesini isteyebilir. Eğer kullanıcı sayfanın kaynak koduna erişip bu etiketi sayfaya ekleyebiliyorsa sitenin sahibi olduğunu Google için ispatlamış olur. Bunun için https://www.google.com/webmasters/ adresini ziyaret edebilir, ilgili yönergeleri takip ederek Google sitenizi tanıtabilirsiniz.

Murat Aksel AKÇAY | 08 / 05 / 2014